Zakopane

Zakopane pokoje to zarówno zimowa jak i letnia stolica Tatr, położone w Kotlinie Zakopiańskiej, jest też najwyżej usytuowanym miastem w Polsce. W granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego Przez Zakopane przepływa kilka potoków, które wpływają do rzeki Zakopianki

Zakopane tworzone zostało na mocy przywileju wydanego przez Stefana Batorego w 1578 roku, który został potwierdzony przez Michała Wiśniowieckiego w 1670 roku.  W siedemnastym wieku miejscowość liczyła sobie 43 mieszkańców wraz z przyległościami Olczą i Poroninem, a w osiemnastym wieku (1766 roku) zbudowano w Kuźnicach hutę żelaza, która w wieku dziewiętnastym  była największym zakładem metalurgicznym w Galicji.

Prawdziwy rozwój Zakopanego ma związek z właściwościami klimatycznymi trozpowszechnionymi przez Tytusa Chałubińskiego. Zaczarowany przyrodą i klimatem stał się taternikiem z zamiłowania. Wraz z nim do Zakopanego przyjechali jego znajomi i pacjenci.  W roku 1889 Zakopane liczyło sobie 250 domów posiadających ponad sześćset pokoi  a 1903 liczyło już 566 domów z 3200 pokojami. Prawa miejskie uzyskało w 1933 roku.

W czasie działań wojennych Zakopane stanowiło ważny punkt przerzutowy. Trasa wiodła przez Słowację i dalej na Węgry do Budapesztu. Przewodnicy kursowali regularnie przenosząc meldunki, broń oraz młodych ludzi. Opór górali zniweczył hitlerowską próbę stworzenia tzw. Goralenvolk-u. Zakopane noclegi centrum W dzisiejszych czasach Zakopane liczy około trzydzieści tysięcy mieszkańców a odwiedza je rocznie trzy mln turystów. Przyjeżdżając latem, wędrować po szlakach a zimą na narty.

Zakopane jest też ważnym ośrodkiem sportowym w naszym kraju, od  1929 roku jest gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Sukcesy Adama Małysza spowodowały, że pod WielkąKrokiew, gdzie przeprowadzane są zawody, przychodziło czterdzieści tysięcy osób.